A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Державний навчальний заклад
"Новоград-Волинське вище
професійне училище"

Профорієнтація

СУЧАСНИЙ АНАЛІЗ ФОРМ ТА МЕТОДІВ ПІДГОТОВКИ УЧНІВСЬКОЇ МОЛОДІ ДО ВИБОРУ І УСПІШНОЇ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОФЕСІЙНОЇ КАР’ЄРИ

Сьогодні є багато  проблем у професійному самовизначенні молоді. Одна з них- низька престижність робітничих професій через пропагування закладами освіти та  засобами масової  інформації вищої освіти.  

У нашому місті функціонують 4 вищих навчальних заклади: медичний коледж, економіко-гманітарний коледж, промислово-економічний технікум та наше училище.  В умовах наближення демографічного спаду до своєї критичної точки  профорієнтація є пріоритетним напрямком роботи навчального закладу.

Ефективність цієї роботи  забезпечить якісне виконання держзамовлення на підготовку кваліфікованих робітничих кадрів,  формування позитивного іміджу навчального закладу.

Структура роботи з професійної орієнтації молоді розглядається як багатовекторна цілісна система, яка складається із взаємодіючих компонентів, об’єднаних спільністю мети.

В училищі профорієнтаційна робота проводиться впродовж року, згідно наказу директора та плану, затвердженого педагогічною радою.

Відповідно до наказу директора навчального закладу на початку навчального року:

 •  створено комісію з профорієнтаційної роботи;
 • затверджено режим роботи приймальної комісії;
 • затверджено правила прийому, професії та обсяг прийому абітурієнтів;
 • призначено відповідальних за складання питань з тестування та співбесід на професійну придатність для абітурієнтів на базі повної та неповної загальної середньої освіти;
 • затверджено план профорієнтаційної роботи з учнями  шкіл міста та  районів.

 

 • Наказом директора всі педагогічні працівники закріплені за школами міста та району. З їх числа  сформовані  виїздні бригади та закріплені за районами  Житомирської та Рівненської областей.

Ми плідно співпрацюємо з управліннями освіти і науки міста та району. Перед тим, як закріпити педагогів за школами, аналізуємо кількісний склад учнів 8-11 класів по кожній школі. Маємо банк даних учнівської молоді, який  щорічно оновлюється.

В училищі створена ефективна система яка включає різні дієві  сучасні форми і методи профорієнтаційної роботи

Однією з дієвих форм профорієнтації є організація агітаційно-роз’яснювальної роботи в загальноосвітніх навчальних закладах міста та 5  районів: Новоград-Волинського, Баранівського, Ємільчинського, Пулинського та Корецького (Рівненської області),

Формуємо агітаційні бригади, які відвідують навчальні заклади. Використовуємо відеофільм про училище, учнівські вироби, друковану продукцію.

Організовуємо виступи барабанщиць в районних центрах та великих населених пунктах. Під час  таких зустрічей  учні одержують детальну інформацію про наш навчальний заклад та  професії, які можна здобути в ньому, про правила  вступу до училища, можуть визначитися у виборі майбутньої професійної діяльності.  Профорієнтаційною роботою щорічно ми  охоплюємо учнів близько 150 загальноосвітніх закладів міста та 5 районів.

Спільно з центрами зайнятості та управліннями освіти і науки щорічно у місті проводяться 4 зональні зустрічі з учнями 8-11 класів з 12 загальноосвітніх шкіл міста. На ці зустрічі запрошуються 4 вищих навчальних закладів міста, кожен з яких презентує свій заклад. Учні отримують достатньо інформації і мають можливість обрати заклад який їм подобається. За даними анкетування виявляємо певні результати своєї роботи.

 

Значну роль в профорієнтаційній роботі займає рекламно-інформаційна діяльність.

Активно використовуємо засоби масової інформації – розміщуємо оголошення в  газетах міста та 5 районних, у громадському транспорті, в місцях масового перебування населення (базари, зупинки автотранспорту, оголошення у неділю на базарі, розклеювання листівок ). При проведенні профорієнтаційних заходів використовуються різноманітні друковані (буклетиплакати, календарики, листівки,  оголошення тощо) та відео інформаційні матеріали.

Дієвою формою профорієнтаційної роботи є участь наших учнів в  обласних, міських, районних заходах.

Активно використовуємо літературно-мистецьке свято   «Лесині джерела», яке проводиться щороку в кінці липня і  має статус міжнародного. Готуємо великі виставки учнівських виробів, відео-презентації училища, проводимо майстер класи, аукціон з продажу учнівських виробів.

Те ж саме і на свято міста у серпні.

Приймаємо активну участь у Ярмарках професій. Останні були організовані центрами зайнятості  у смт. Ємільчино  (20.11.19р.).  та у промислово-економічному технікумі міста (26.11.19р.)  На ярмарках  виступили наші барабанщиці, учні презентували училище, розповсюдили друковану продукцію, організували виставки учнівських робіт – кравців, перукарів, столярів та майстер-класи.

Ще одна ефективна форма роботи - проведення двічі на рік Днів відкритих дверей - куди запрошуються випускники міста і сусідніх районів, їх батьки, викладачі і директори шкіл. Це   багатолюдне свято з ярмарком професій, екскурсіями гостей по училищу, спортивними змаганнями, концертом, зустріччю з адміністрацією.

Завершується воно частуванням гостей смаколиками.

Тут головне провести роботу по інформуванню населення про ці заходи. Використовуємо учнів, які доводять цю інформацію до кожного населеного пункту, де проживають, готуємо листівки, робимо оголошення у неділю на ринку.

Кожен педпрацівник працює в закріпленій школі.

На базі училища впродовж усього навчального року проводяться районні та міські змагання з шахів та шашок. Практично учні 7-11 класів усіх шкіл міста та району впродовж року відвідують  наше училище.

 До початку змагань для учнів загальноосвітніх закладів міста та районів області ми  презентуємо навчальний заклад, екскурсії до музею учнівських виробів та етнографічного,  знайомимо з матеріальною базою училища.

Проводимо спільні спортивно-культурні заходи та змагання з школами міста та району.  Запрошуємо команди шкіл для участі в спортивно-розважальному святі «Ну-мо, хлопці».

            Важливе місце у профорієнтаційній роботі належить офіційному сайту ПТНЗ. Він містить інформацію для випускників шкіл, їх батьків, молоді, незайнятого населення. На сторінках сайту можна відстежити останні новини про заходи, які відбулися в освітньому закладі, ознайомитися з його історією, переліком освітніх послуг та навчально-виробничою діяльністю. професійна реклама тощо. 

Намагаємось також використати таку форму роботи, як участь у батьківських зборах шкіл міста та районів. Кожен педагогічний працівник закріплений за конкретною школою домовляється з дирекцією та виїздить на батьківські збори. Вони, як правило, проводяться наприкінці грудня. Презентуємо навчальний заклад батькам,  розповідаємо про переваги робітничих професій та навчального закладу.

Практикуємо проведення зустрічей учнів з представниками підприємств та організацій міста та району,  нашими кращими випускниками, які досягли високих успіхів у професійній діяльності;

Використовуємо ряд інших заходів: тижні професії, конференції, круглі столи, загальні батьківські збори в міському палаці культури, де присутні понад 700 батьків та гостей.

Залучаємо фахівців підприємств до участі у профорієнтаційних заходах.

 Проводимо щорічно для батьків лекторії; здійснюємо соціально-психологічний супровід (діагностичний, консультаційний, корекційний) учнів.

Дієвою презентацією училища є надання перукарських послуг населенню.

30 вересня 2019р. в будинку пристарілих с. Лебедівка під час проведення  благодійної акції  «День краси» в рамках Міжнародного дня людей похилого віку учениці-перукарі влаштували  для мешканців будинку пристарілих справжній день краси, надали послуги 24 клієнтам будинку пристарілих  від мінімальних стрижок чоловікам, гоління, до повноцінних укладок для жінок та фарбування волосся. 

Такі акції проводились для людей, які обслуговуються міським територіальним центром та дітей-інвалідів.

Це не лише допомога людям, які її потребують, це також реклама нашого училища та професій.

Як показують результати співбесід з абітурієнтами – кожна з  форм роботи які ми використовуємо дає певні результати.

Але при всій різноманітності форм і методів роботи з майбутніми  абітурієнтами не можна забувати про те, що головним для них при виборі навчального закладу буде його авторитет на ринку освітніх послуг, який забезпечується систематичною і копіткою роботою всього педагогічного колективу над формуванням і підтримкою його високого рівня. 

Саме тому, найбільш ефективною виявляється профорієнтаційна робота яку проводять наші учні серед однолітків, в школах, які закінчили, в населених пунктах де проживають.

Понад 50 відсотків опитаних абітурієнтів відповіли, що знають про училище від друга чи сусіда, який у нас навчається, або навчались батьки та родичі.

 Вдячні відгуки випускників про навчання, високі оцінки роботодавців про якість підготовки наших фахівців, пропозиції про працевлаштування з боку підприємств, бажання батьків – колишніх наших випускників дати освіту своїм дітям саме в стінах нашого училища – все це говорить про те, що колектив перебуває  на правильному шляху.

Ми створили хороші умови для навчання: гарні навчальні кабінети, які забезпечені  сучасними технічними засобами,  гуртожиток, в якому проживають 200 учнів, має все  необхідне для комфортного проживання, організовуємо цікаве дозвілля для учнів, саме  тому вони виявляють бажання навчатись саме у нас.

Судячи із стійкого інтересу до нашого училища з боку абітурієнтів, цілеспрямована профорієнтаційна робота   педагогічного колективу приносить свої вагомі результати.

Незважаючи на труднощі,  ми щороку виконуємо   плани набору учнів.

Щорічно в травні починає роботу приймальна комісія, першочерговим завданням якої є максимальна увага до Особи кожного абітурієнта. Бесіда із вступником, його батьками, індивідуальне і групове консультування по вибору професії з урахуванням особистих характеристик,  допомога в  отриманні повної інформації щодо вступу з боку членів комісії і викладачів - обов'язкові вимоги,  які повинні виконуватися  колективом неухильно. Організація роботи приймальної комісії  знаходиться під постійним контролем адміністрації.

Члени комісії одержують вказівку щодо комплектації особистої справи кожного абітурієнта в суворій послідовності.

Вся інформація про абітурієнта вводиться  в комп'ютерну базу даних.

У кінці серпня практичний психолог проводить аналіз зарахованого контингенту, де узагальнюється  дані щодо   кількості  учнів за  професіями,  інформація про динаміку вступу з  кожної міської і районної школи,  регіонального, національного складу, середнього балу за фахом, соціального стану учнів та інше. Ці дані входять в основу навчальної, виховної і профорієнтаційної роботи на навчальний рік.

В умовах наближення демографічного спаду  до своєї критичної точки  ми бачимо перспективи своєї діяльності  в більш широкому охопленні профорієнтаційною роботою всієї території регіону, запровадженню нових форм профорієнтаційної роботи.

Заступник директора з НВР Людмила Отверченко

 

 

Державний навчальний заклад

«Новоград-Волинське вище професійне училище»

 

НАКАЗ

 

 3 вересня  2020 року                         №  128                м. Новоград-Волинський

 

Про проведення

профорієнтаційної роботи

та організації набору учнів

на 2021-2022 н. р.

          

       З метою забезпечення своєчасного виконання заходів по комплектуванню навчальних груп на 2021-2022 н.р., для якісного набору учнів, роз»яснення абітурієнтам умов прийому та навчання в училищі,

НАКАЗУЮ:

 1. Закріпити педагогічних працівників для проведення       профорієнтаційної роботи в навчальних закладах міста:

Ліцей № 1 – Гайдайчук Г.П.

ЗОШ № 2 – Гордієнко Н.В.

ЗОШ № 3 – Ільчук О.О.

Ліцей № 4 – Лопатюк Т.І.

ЗОШ № 5 – Вовк І.О.

ЗОШ № 6 – Бузинська Л.Ю.

ЗОШ № 7 – Литвинець Н.М.

ЗОШ № 8 – Вакульчук В.Ф.

ЗОШ № 9 – Попушой О.О.

ЗОШ № 10 – Гнідовський Г.А.

Ліцей №11 – Музика С.Ю.

 1. Закріпити педагогічних працівників для проведення профорієнтаційної роботи в ЗОШ району:

          І-ІІІ ст

Ярунська ЗОШ  -  Ніколаєв С.В.

Киківська ЗОШ – Куліш А.П.

Городницька ЗОШ  - Ніколаєв С.В.

Броницькогутянська ЗОШ – Живанюк А.І,

Великомолодьківська ЗОШ – Колесник О.М.

Жолобненська ЗОШ – Кизяк Л.В.

Косенівська ЗОШ – Голеня С.М.

Середньодеражнянська ЗОШ – Голеня С.М.

 Несолонська ЗОШ – Калкан А. В.

Новороманівська ЗОШ – Сімон Л.Ф.

Орепівська ЗОШ –  Плюсніна Г.П.

Пилиповицька ЗОШ – Ніколаєв С.В.

Суслівська ЗОШ – Марчевська Т.Л.

Стріївська ЗОШ  - Марчевська Т.Л.

Слободороманівська ЗОШ – Хмельова Г.М.

Красилівська ЗОШ – Живанюк А.І,

Чижівська ЗОШ – Дяченко О.  В.

Пищівська ЗОШ – Коноз Л.М.

Повчинська ЗОШ – Бридун Л.Р.

       Гульська ЗОШ –  Найдюк В.Є.

      Токарівська ЗОШ – Пилипчук М.Ф.

 

                     І-ІІ ст.

В.Горбашівська ЗОШ- Підкаура О.А.

Дідовицька ЗОШ - Денисюк А.Л.

Суховільська ЗОШ – Бридун Л.Р.

Наталівська ЗОШ – Гаврилюк П.В.

Івашківська ЗОШ – Гнідовський Г.А.

Таращанська ЗОШ – Живанюк А.І.

Федорівська ЗОШ – Алієв О.І.

Киянська ЗОШ   - Гичко А.В.

Яворівська ЗОШ –  Тишинський С.В.

Барвинівська ЗОШ – Мельниченко М.П.

 1. Заступнику директора з НВР Л.П.Отверченко, старшому майстру Шпінь А.У. організувати виїзди педпрацівників для проведення профорієнтаційних заходів в ЗОШ Новоград-Волинського, Ємільчинського, Корецького  та Баранівського районів:

Закріпити за районами педагогічних працівників:

Ємільчинський р-н –  Годун Л.В.,  Гнідовський Г.А., Кизяк Л.В., 

Баранівський р-н –  Шпінь А.У.,  Мельниченко М.П., Сімон Л.Ф.

Корецький р-н – Отверченко Л.П., Гаврилюк П.В., Бридун Л.Р.,  Алексейчук Н.Б.,  Хмельова Г.М.

 1. Отверченко Л.П., Шпінь А.У., Гаврилюк П.В. за домовленістю з центрами зайнятості організувати проведення Днів відкритих дверей у Баранівському та Корецькому районах. Задіяти духовий оркестр та ритм-студію барабанщиць.
 2. Педпрацівникам під час проведення профорієнтаційної роботи особливу увагу звертати на стан успішності і поведінки абітурієнтів, розповідати про особливості та переваги навчання в училищі, майбутньої професії, медичних вимог до неї. Демонструвати учнівські вироби, фотоальбоми з життя навчальних груп, максимально застосовувати роздатковий матеріал: брошури, афіші. При можливості демонструвати  відеоролики про училище.
 3. Отверченко Л.П., Шпінь А.У., Бондаренку М.Д. організовувати та контролювати виїзди працівників у школи та райони, щомісячно аналізувати та доповідати про проведену роботу  на нарадах при директорі.
 4. Даний наказ довести до відома вказаних осіб під підпис.

Директор                                     М.Є. Паламарчук

 

 

 

Затверджую

Директор НВВПУ

М.Є.Паламарчук                              

План

профорієнтаційної роботи трудового колективу

ДНЗ «Новоград-Волинське вище професійне училище»

на 2020 - 2021 навчальний рік.

 

№ п/п

Зміст роботи

Термін виконання

Відповідальний

1

Видати наказ про закріплення педагогічних працівників за школами міста та району, Ємільчинського, Баранівського, Корецького  районів  для проведення профорієнтаційної роботи.

 

Вересень

2020р.

Директор НВВПУ

2

Приймати участь в заходах міського центру зайнятості по популяризації робітничих професій.

За планом роботи ЦЗ

Заступник директора з НВЧ

3

Забезпечувати участь спортивних команд училища в загальноміських та районних спортивно-масових і військово-патріотичних заходах.

Впродовж року

Дирекція, керівник фізичного виховання

4

Забезпечувати безперервну роботу постійно діючої виставки робіт учнівської творчості в музеї училища.

Постійно

Заступник директора з НВЧ, старший майстер

5

Забезпечувати участь трудового колективу в обласних та міськрайонних заходах профорієнтаційного спрямування.

Впродовж року

Заступник директора з НВЧ та НВР

6

Забезпечувати участь колективів художньої самодіяльності училища в загальноміських культурно-масових заходах,  з метою популяризації навчального закладу серед громадськості та молоді міста і району.

Постійно

Дирекція, керівники творчих колективів

7

Проводити ознайомчі екскурсії здобувачів освіти дев’ятих класів загальноосвітніх навчальних закладів міста і району по майстернях виробничого навчання, навчальних кабінетах, музеях та гуртожитку училища.

Відповідно до заявок ЗОШ

Заступники  директора з НВЧ, НВР, старший майстер

8

Проводити виставки  робіт здобувачів освіти, майстер-класи, покази моделей одягу під час  загальноміських та районних заходів.

Впродовж року

Заступник директора з НВЧ та НВР

9

Поширювати через ЗМІ міста та району інформацію про навчально-виховну роботу, виробничі, творчі та спортивні досягнення здобувачів освіти училища.

Постійно

Педагогічні працівники

10

Поширювати інформацію про новини, навчально-виховну роботу,  творчі, виробничі та спортивні досягнення здобувачів освіти  на сайті училища та в соціальних мережах.

Постійно

Марчевська Т.Л.,

педпрацівники,

рада учнівського самоврядування

11

Розмістити біля училища інформацію про умови прийому та правила навчання в училищі.

До 01.04.21р.

Заступник директора з НВР

12

Поповнювати центр професійної кар»єри «Крок до успіху» інформаційними матеріалами про навчальний заклад, професії, підприємства міста та району для послідуючого працевлаштування випускників училища.

Впродовж року

.

Дирекція

13

Затвердити склад приймальної комісії, скласти графік її роботи.

Квітень 2021р.

Заступник директора з НВР

14

Забезпечити ефективну роботу приймальної комісії. Для цього облаштувати приміщення, поновити стенд із зразками вступних документів, консультативними та інформаційними матеріалами .

Травень-серпень

2021р.

Заступник директора з НВР

15

Систематично на нарадах при директорові розглядати стан профорієнтаційної роботи.

Постійно

Заступник директора

            з НВР

16

Розглянути на одному із засідань  педагогічної ради питання про підсумки профорієнтаційної роботи та її результативність.

 

Згідно плану.

Заступник директора з НВР

17

Провести в училищі конкурси професійної майстерності серед учнів училища.

За планами МК

Голови МК

18

Провести тижні професій.

За планами МК

Голови МК

 

19

Приймати участь в обласних конкурсах професійної майстерності.

Згідно плану обласного методичного центру

Дирекція

20

Залучати до профорієнтаційної роботи  здобувачів освіти та випускників училища.

Впродовж року

Учнівське самоврядування

21

Провести звіт творчих колективів училища перед громадськістю міста та району.

Березень

2021р.

Дирекція, керівники творчих колективів

22

Провести «День відкритих дверей» для здобувачів освіти  міських та районних шкіл, жителів міста та району.

Практикувати проведення виїздних Днів відкритих дверей в смт. Городницю, сусідні райони.

Листопад 2020р.

Квітень

2021р.

Дирекція

       

 

23

Організувати проведення в школах міста та району проведення тренінгів на тему: «Обирай професію свідомо»

Впродовж року за окремим планом

Заступник директора з НВР,

практичний психолог

24

Регулярно проводити змагання з різних видів спорту на базі училища за участю учнів міських та районних шкіл.

Протягом року

Керівник фізичного виховання

25

Провести виїздні змагання з волейболу, футболу, шахів в школах Ємільчинського, Баранівського, Корецького районів.

Листопад 2020р.

травень 2021р.

Керівник фізичного виховання

26

Розмістити оголошення про набір учнів на новий 2021-2022  н.р. в газетах Новоград-Волинського, Ємільчинського, Баранівського, Коростенського, Корецького районів Житомирської та Рівненської областей.

Березень 2021р.

Заступник директора з НВР

27

Продовжити співпрацю з перевізниками міста та району в питанні розміщення оголошень про набір учнів на новий 2021-2022н.р. в автотранспорті.

Березень-червень 2021р.

Заступник директора з НВР

 

28

За домовленістю з директором ринку організувати інформування населення міста та району про набір учнів на навчання за визначеними професіями на міському ринку у неділю.

Травень-

липень

2021р.

Заступник директора з НВР

 

29

Інформаційні матеріали  які презентують навчальний заклад, правила прийому на навчання  розміщати на сайті училища.

Впродовж року постійно

Заступник директора з НВР

 

 

 

Заступник директора з НВР                                                    Л.П.Отверченко

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора